Yükleniyor

GEZ GÖR

Santa Iras Restaurant

SANTA IRAS

Alabalık Restaurant

SANTA IRAS: M.Ö 1180 yıllarında Frig kavimi Anadolu'yu istila ederek Hitit, Tarhundaşya ve Kizzuvatna devletlerini yıkmışlardır. Tarhundaşya ve Kizzuvatna krallıklarının dağılışından sonra yörede 24 küçük prenslik oluştu. Bunlar yabancı saldırganlara karşı durabilmek için birleşerek Kue Krallığı'nı kurdurlar. Kralları Sanduari, Sunturas'a tanrıları SANTA adına SANTA IRAS (Kutsal Santa) adında yazlık bir başkent yaptırmıştır. Bu isim zamanla söylenmesi kolay olduğu için SANTIRAS ve SUNTURAS'a dönüşmüştür. 1960 yılında da bilimsel bir araştırmaya gidilmeden Ermenice ya da Rumca zannı ile ÇAĞLARCA olarak değiştirilmiştir. (Turan Ali Çağlar, Mersin ve Tarsus Halk Kültürü s:12,237) Santa Iras tesislerinde yemeğinizi yedikten sonra çevrede gezip görebileceğiniz doğal güzellikler mevcut.

SUNTURAS ŞELALESİ

Santa Iras Restaurant

Çağlarca köy içinden kaynaklanan ve saniyede 400 metreküp debiye sahip kaynak suyu 30 metrelik bir uçurumdan düşerek Arslanköyden gelen Efrenk deresi ile buluşmakdadır. Yazın Mersinin sıcak ve neminden sonra 9 derece sıcaklığındaki buz gibi şelale suyunun karşısında yaşadığınız serinliği unutamayacaksınız.

ADAM KAYA

Alabalık Restaurant

Sunturas şelalesi yolu üzerindeki bir insan yüzünü andıran kaya kimine göre Sunturas köyüne adını veren tanrı kral SANTA'ya aittir.

KAYA MEZARI

Santa Iras Restaurant

Çağlarca köyünün Tekirgölü mahalle yolunda yer alır. Kaya oyma mezarları tek bir mekandan oluşur ve bu mekana giriş tek bir blok taşla kapatılmış bir açıklıkla sağlandığı görülmektedir. Mezar odasının sade oluşu ve kremasyon ölü gömme tarzında herhangi bir malzemenin ele geçmeyişi bu mezarın daha çok inhümasyon gömü amacıyla kullanıldıklarını göstermektedir.

ASAR KALE

Alabalık Restaurant

Bölgenenin en yüksek tepesine konuşlandırılmış olan kale, Çukurova'dan Konya - Ayrancı tarafına geçişi kontrol etmek için tahmini 600 yıl kadar önce yapılmıştır.

DAĞ KEÇİLERİ

Santa Iras Restaurant

Yalçı dağının sarp yamaçlarında yaşamını sürdürün yaklaşık 20 kadar yabani dağ keçisi 1990 yılından bu yana kaçak avlanmaya karşı yöre halkınında hassasiyeti ile koruma altındadır. Dağ keçilerinin sarp yamaçlardaki gezintilerini Tesisimizden belirli saatlerde çıplak gözle bile izleyebilirsiniz.

KİVİ BAHÇELERİ

Alabalık Restaurant

1995 yılında adaptasyon çalışmaları yapıldıktan sonra dikimi yapılmaya başlayan kivi ağaçları ile Çağlarca Köyü, bugün turfanda kivi üretiminde Türkiye'de birinci sıradadır.

ANIT AĞAÇ

Santa Iras Restaurant

Çağlarca köyünün su kaynağında bulunan çınar ağacı 1000 yaşından fazladır. zamanla içi çürümüş, defalarca yıldırım düşmesi sonuçu yanmış olmasına rağmen hala yaşamını sürdürmeye devam etmektedir. Kimilerine göre altında 7 kazan altın gömülüdür. Bu söylentiden dolayı 1984 yılında jandarma kontrolunde kök kısmında kepçe ile kazı yapılmış ama ağacın yıkılma tehlikesinden dolayı kazı sonlandırılmıştır.